درباره ما

تاریخچه

سحاب وژده کارشناس طراحی صنعتی و نوازنده درامز، موسیقی را در سنین کودکی با فراگیری تمبک آغاز نمود. در همان سنین برایش ساختار تمبک از قبیل اندازه، فرم بدنه و نوع پوست بسیار جالب بود. در نوجوانی با موسیقی راک و بلوز آشنا شد و به دنبال آن پیوسته سعی در اجرای ریتم های غربی با تمبک بود که در نهایت فراگیری درامز را در سن 16 سالگی آغاز نمود.

سحاب وژده متاثر از دو نوازنده بزرگ”Dave Weckl” و “Horacio Hernandez”، رفته رفته شیفته موسیقی جاز و تلفیق آن با ریتم های لاتین شد. هم چنین اینبار بیشتر از قبل به ساختار و ویژگی های درامز اهمیت می داد. و دنبال رابطه بین جنس بدنه و صدای مطلوب در درامز بود.
وی روش های ساخت درامز را مطالعه کرد و تکه ای که کمتر مورد استفاده بود رو از درامز جدا و به روی آن آزمایش های لازم را انجام داد. پس از آن چند نمونه آزمایشی در مقیاس کوچکتر ساخت. آزمایش های قبل را به روی نمونه های جدید تکرار کرد. در مرحله بعد توانست با تجربه حاصله ساز قدیمی را از لحاظ صدایی ارتقا بدهد.

آزمایش یا ایده

سحاب وژده در سال 1390 با آزمایش تاثیر لایه نازک چوب بر صدا در دو حالت صفحه و صفحه خم شده (استوانه) فعالیت را شروع کرد. بعد¬ها بخش اول به ساخت کاخن و بخش دوم به ساخت اسنر درام منتهی شد. وی لایه¬های چوب را از درختان متنوع با برش های متفاوت با هم ترکیب و پرس می کرد. در ادامه نمونه ها موجود را تحت آزمایش  های فیزیکی (کشش، فشار، ضربه و…) قرار می داد، مخصوصا به دقت از لحاظ صدا دهی (زیر و بمی، ماندگاری صدا، بلندی صدا و…) بررسی کرده و نتایج حاصله را یادداشت می کرد.
وی ابتدا این فرآیند را در حالت ساده اجرا کرد سپس در نوع پیشرفته در حالت مکعب و استوانه به عنوان جعبه ساز مورد آزمایش قرار داد. درآخر اطلاعات طبقه بندی و جداول کاربردی پدید آمده و موجب ساخت اولین اسنر درام شد. بعدها این نمونه برای جبران هزینه های آزمایش به یک نوازنده گمنام فرانسوی فروخته شد.

ساخت کاخن

سحاب وژده، اولین کاخن را به درخواست یک دوست ساخت. نمونه اول الگوی متفاوتی با سایر کاخن های امروزی داشت. رفته رفته الگوهای جدید جایگزین شد. هر الگو از لحاظ ابعاد، ضخامت بدنه، قطر حفره پشتی کاخن و قرارگیری آن در بدنه، سیمی یا فنری بودن، نوع کوک و… بررسی شده و صدا دهی آن از پیش معین می شد. مهم­تر از همه نوازندگان با آزمایش نمونه­های قبل و سفارشات جدید، در بهینه سازی الگوها، نقش مهمی را ایفا کردند.

به طور کلی محصولات و مقالات وژده کاخن به منزله ارائه استاندارد و شناخت بهتر دوستداران این ساز عرضه می­شود و سعی بر آن است مخاطبان در راستای آن بتوانند مناسب­ترین گزینه را انتخاب کنند.

Call Now Buttonتماس با کاخن وژده
نیاز به راهنمایی دارد؟ مشاوره رایگان